Wady postawy ciała występują u coraz większej ilości dzieci. Począwszy od płaskostopia poprzez koślawości stawów kolanowych po skoliozy czy wady klatki piersiowej. Przyczyn jest bardzo wiele, a między innymi: wady wrodzone, złe nawyki ruchowe, brak ruchu, otyłość czy nawet wady wzroku.

Regularny wysiłek fizyczny jest kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednakże aktywność ukierunkowana tylko w jedną dyscyplinę sportową (np. ograniczenie ruchu jedynie do treningu piłkarskiego, pływania czy siłowni) może być niewystarczająca, a nawet szkodliwa.

W większość przypadków możliwa jest pomoc dziecku ale wymaga to systematycznej pracy, w którą muszą zaangażować się również rodzice i zdiagnozować ich powstawanie / przyczynę.

Pracując z dzieckiem staram się wychwycić wszelkie nieprawidłowości i zdiagnozować ich powstanie, zdarza się, że dziecko siada w jakiejś ulubionej pozycji lub np. stoi ciągle tak samo obciążając tylko jedną nogę. Rodzice czasami nie są w stanie tego wychwycić, co może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń np. do asymetrii ciała.

Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie nieprawidłowości a następnie i przedstawienie planu działania rodzicom, w który muszą się zaangażować aby wyeliminować złe nawyki dziecka.

Wady postawy ciała u dzieci to bardzo niebezpieczne zjawisko

Nie można go bagatelizować